Stationery

طراحی ست اداری

طراحی ست اداری پاکت نامه,سربرگ و کارت ویزیت را در برمی گیرد که که توسط طراحان گرافیکی ایده پردازی و طراحی می شود,به طور کلی به این مجموعه اوراق اداری نیز گفته می شود.

معمولا در ست اداری موارد دیگری همچون طراحی فاکتور,طراحی دفترچه یاداشت ,طراحی لیبل و کارت های پرسنلی و…نیز به درخواست کارفرما اضافه می شود.

اوراق یک سازمان بیانگر هویت و ماهیت آن سازمان است از این رو بیشتر سازمان ها و ارگان ها به دنبال ست اداری حرفه ای و مناسب برای سازمان خود هستند.

یکی از موارد مهم در طراحی ست اداری استفاده درست از لوگو سازمان مورد نظر در طراحی آن است طراح باید به گونه ای لوگو را در ست اداری جایگزین کند که هم زیبا جلوه کندو هم رنگ سازمانی سازمان حفظ شود یعنی دو قسمتی که مکمل هم هستند تا ست اداری را کامل کنند.

در طراحی ست اداری باید یک هماهنگی رنگی نیز وجود داشته باشد

رنگ سازمانی هر شرکت نیز درآن کنجانده شود و براساس آن طراحی ست اداری شکل بگیرد.

علاوه بر رنگ, لوگو سازمان نیز می تواند نقش مهمی در طراحی ست اداری داشته طراح می تواند با استفاده از گنجاندن لوگو و زیبا سازی مخاطبین را بیشتر با لوگو سازمان درگیر سازد تا آن لوگو در ذهن مخاطب ماندگار شود .

اصول طراحی ست اداری

در این نوع طراحی بهتر است از رنگ سازمانی استفاده نمایید.

از شعار های خود در ست اداری خود استفاده نمایید.

شعار ها را در اقلامی قرار دهید که بیشتر در معرض دید هستند

 • تقویم
 • یادداشت
 • تبلیغاتی
 •  هدایای تبلیغاتی(مثل خودکار، فلش، هارد اکسترنال و …)

شما می توانید به صورت پنهان در شعار خود اهداف یا شرح خدمات را بکار ببرید.

برای اقلام پرمصرف که دور ریز بالایی دارند مثل کاغذ یادداشت از کاغذ های معمولی استفاده کنید تا علاوه بر کم کردن هزینه ها از اسراف کردن نیز جلوگیری شود.

متون و محتوای خود را با ترتیب و منظم در ست اداری خود درج کنید.

به عنوان مثال در طراحی سربرگ بهتر است

آدرس و شماره تماس خود را در پایین سربرگ قرار دهید و تاریخ و لوگو را در قسمت بالا درج کنید.

قبل از اینکه طراحی ست اداری را به اتمام برسانید به سایز و ابعاد ست اداری توجه نمایید.

به اندازه عرض سربرگ توجه کنید که پس از چاپ به راحتی در داخل پاکت نامه قرار گیرد یا برای دیگر اقلام ست اداری اندازه ای متناسب با پوشه یا فولدر اداری باشد.

اگر استفاده از محتوای شلوغ شما را دچار سردرگمی می کند بهتر است از سادگی و خلاقیت طراح ست اداری استفاده نمایید.

ست های اداری شامل موارد زیر می باشد:

سربرگ

سربرگ برگه ای است که برای نگارش نامه های رسمی مورد استفاده قرار می گیرد.

شخص حقیقی و یا حقوقی با نوشتن متن مورد نظر بر روی سربرگ خاص خود ضمن هویت بخشی بصری به مکاتبات به گونه ای اعتبار و اصالت متن را نیز به خواننده آن منتقل میکند .

بنابراین میتوان گفت که تمام اشخاص حقوقی واجد شرایط مانند پزشکان،مهندسان و… شایسته است برای تهیه سربرگ به عنوان ابزاری ضروری اقدام کنند.

سربرگ ها از آنجاکه دارای نشان رسمی موسسه یا شرکت مربوطه هستند، جزو اوراق رسمی و مهم به حساب می آیند و باید مراقب باشید که این اوراق به دست شخصی که از آن بتواند سوء استفاده نماید، نیفتد.

معمولا در طراحی سربرگ ها

 • نام
 • لوگو
 • شماره تلفن
 • آدرس

استفاده می شود, یکی از قسمت های مهم در طراحی سربرگ ها گنجاندن شماره و تاریخ پیوست در آن است که در تمام سر برگ ها باید استفاده شود که جایگزینی آنها نیز به عهده طراح می باشد.

معمولا در چیدمان سربرگ ها لوگو در قسمت بالایی سمت راست آن قرار می گیرد

تاریخ و پیوست نیز در قسمت بالایی سمت چپ ,در قسمت وسط معمولا جای خالی و نمایش کم رنگ رنگ سازمانی و در پایین سربرگ نیز شماره,آدرس,ایمیل,سایت شرکت قرار می گیرد.

این چیدمان ثابت نیست و طراح می تواند با استفاده از ساختار شکنی ست اداری را به نوع های مختلف دیگر نیز طراحی کند.همچنین رعایت فاصله های چاپی نیز در طراحی ست اداری ضروری است .

کارت ویزیت

کارتی است که برای معرفی فرد و یا شرکت استفاده می شود در داخل کارت ویزیت اصلاعات کلی فعالیت بعلاوه شماره تماس وآدرس و.. قرار می گیرد.

کارت های ویزیت معمولا در ابعاد گوناگون طراحی می شوند و معمولا نوع ها و جنس های گوناگونی دارند.

کارت ویزیت به نوعی بیانگر رزومه کلی فرد یا شرکت در یک کارت کوچک است و در حقیقت کار بازاریابی و تبلیغات را برای فرد و شرکت انجام می دهد.

در طراحی کارت ویزیت رعایت سایز های چاپی ,رنگ و نوشتاربسیار مهم است,ولی به طور کلی در طراحی کارت ویزیت دست طراح برای مانور گرافیکی بیشتر است .

پاکت نامه

پاکت نامه برای مراسلات و قراردادن قراردادهای شرکت و … مواردی از این دست طراحی می شود.

ابعاد آن معمولا یا متناسب با کاغذ A4 است که دو تا، از طول، خورده باشد، یا متناسب با کاغذ A5 است که کاغذ ، تا نخورده در داخل آن قرار گیرند.

نوع اول آن برای قرار دادن نامه ها و مراسلات رسمی که در سربرگ شرکت یا کمپانی نگارش شده است، استفاده می شود و به آن پاکت ملخی گفته می شود.

ابعاد این پاکت ها به گونه ای است که در حالت بسته شدن پاکت، عرض آن برابر عرض کاغذ A4 است

طول آن برابر یک سوم طول  A4 (چون کاغذ از دو محل در طول تا می خورد و سپس در داخل پاکت قرار داده می شود) می باشد.

فاکتور

فاکتور برگه‌‌ی تجاری است که فروشنده مطابق خریدی که انجام گرفته برای خریدار صادر می‌کند.

در هر فاکتور مواردی همچون مشخصات فروشنده، مشخصات خریدار، تاریخ خرید، نوع کالا، قیمت برای هر واحد کالای خریداری شده، قیمت کل و….. درج می‌شود.

طراحی فاکتور هر سازمانی با سازمان دیگر فرق دارد چون هر سازمان بر اساس خواسته های خودش فاکتور را کم و زیاد می کند و فروش و ارائه هر کالا به مشتری نیز در هر سازمان متفاوت است

کارت پرسنلی

طراحی کارت های پرسنلی معمولا بر اساس یک چارچوب خاص است و معمولا عکس مشخصی از پرسنل در وسط کادر تعیین شده قرار می گیرد

کاغذ یاداشت

طراحی کاغذ یاداشت های معمولا ساده و دارای مشخصات خاصی است

پوشه

معمولا برای قراردادن ست اداری در داخل آن استفاده می شود

 • Instagram
 • Telegram
 • Whatsapp
 • Facebook