طراحی,صنعتی

طراحی های صنعتی

طراحی‌صنعتی (به انگلیسی: Industrial design) حرفه‌ای است که با خلق مفاهیم جدید در حوزه‌های مختلف زندگی انسانی سر و کار دارد. طراحی، برابرنهاده یا معادلی است که برای واژه Design انگلیسی به کار رفته‌است و Industrial design یکی از زیرشاخه‌های آن است.

در حال حاضر آموزش طراحی‌صنعتی در ایران، با یک گرایش کلی و تحت عنوان کلی طراحی‌صنعتی انجام می‌شود. امروزه این رشته با نام طراحی محصول (Product Design) نیز شناخته می‌شود و گستره زیادی از موضوعات را در بر می‌گیرد.

در زمینه طراحی صنعتی در داخل کشور می توان به آژانس آنلاین تبلیغاتی گرافیکی ریوال اشاره کرد که دارای رزومه و نمونه کارهای حرفه ای در قسمت های  طراحی‌صنعتی ,مدلسازی ,سه بعدی سازی دارد

عملکرد طراحی صنعتی و فرم و ارتباط بین محصول ، کاربر و محیط زیست. به طور کلی ، متخصصان طراحی صنعتی به جای طراحی کلی سیستم های پیچیده مانند ساختمان ها یا کشتی ها ، در طراحی مقیاس کوچک کار می کنند.

 طراحان صنعتی معمولاً موتورها ، مدارهای الکتریکی یا دنده هایی را طراحی نمی کنند که باعث می شود ماشین ها حرکت کنند ، اما از طریق طراحی قابلیت استفاده و ایجاد روابط ممکن است جنبه های فنی را تحت تأثیر قرار دهند. معمولاً آنها با متخصصان دیگری همچون مهندسانی کار می کنند که جنبه های مکانیکی محصول را برای اطمینان از عملکرد و تولید پذیری طراحی می کنند و با بازاریابان برای شناسایی و برآورده کردن نیازها و انتظارات مشتری همکاری می کنند.

طراحی ، خود ، اغلب توصیف برای غیر طراحان و مهندسین دشوار است ، زیرا معنایی که از طرف انجمن طراحی پذیرفته شده از کلمات نیست. درعوض ، این تعریف در نتیجه دستیابی به یک چارچوب مهم برای تحلیل و ایجاد آثار باستانی ایجاد می شود. 

یکی از تعاریف بسیار پذیرفته شده (اما عمداً نامشخص) از طراحی ، از دانشکده طراحی کارنگی ملبون سرچشمه گرفته است ، “طراحی فرایند گرفتن چیزی از حالت موجود و انتقال آن به حالت دلخواه است” (سیمون ، هربرت ا.). از صنعت. “کمبریج ، MA (1969 ، 1981 ، 1996). این امر در مورد مصنوعات جدید ، که وضعیت فعلی آنها تعریف نشده است ، و آثار باستانی قبلاً ایجاد شده ، که وضعیت آنها بهبود می یابد ، صدق می کند.

در بیست و دومین مجمع عمومی در گوانجو ، کره جنوبی ، 2015 ، کمیته تمرین حرفه ای از تعریف جدیدی از طراحی صنعتی به شرح زیر پرده برداشت:

“طراحی صنعتی یک فرایند حل مسئله استراتژیک است که باعث نوآوری ، ایجاد موفقیت در کسب و کار و منجر به کیفیت بهتر می شود.

زندگی از طریق محصولات ، سیستم ها ، خدمات و تجربیات نوآورانه “. نسخه گسترده ای از این تعریف به شرح زیر است: “طراحی صنعتی یک فرایند حل مسئله استراتژیک است که باعث ایجاد نوآوری ، موفقیت کسب و کار می شود و منجر به کیفیت بهتر زندگی از طریق محصولات ، سیستم ها ، خدمات و تجربیات نوآورانه می شود.

بین آنچه ممکن است و امکان پذیر است. این یک حرفه میان رشته ای است که خلاقیت را برای برطرف کردن مشکلات و ایجاد همکاری در راه حل با هدف تولید محصول ، مهار می کند ، بهتر ، سیستم ، خدمات ، تجربه یا یک تجارت. در مرکز قلب خود ، طراحی صنعتی با چشم پوشی از مشکلات به عنوان فرصت ، روشی خوش بینانه تر برای نگاه به آینده فراهم می کند. 

این نوآوری ، فناوری ، تحقیق ، تجارت و مشتریان را به منظور ارایه ارزش و مزیت رقابتی جدید در حوزه های اقتصادی ، اجتماعی و زیست محیطی پیوند می دهد. طراحان صنعتی انسان را در مرکز روند قرار می دهند.

 آنها درک عمیقی از نیازهای کاربر را از طریق همدلی به دست می آورند و یک فرایند حل مسئله در عمل ، کاربر محور را برای طراحی محصولات ، سیستم ها ، خدمات و تجربیات به کار می گیرند. آنها ذینفعان استراتژیک در فرایند نوآوری هستند و به طور منحصر به فرد در ایجاد رشته های مختلف حرفه ای و منافع تجاری قرار دارند. آنها برای اقتصادی ارزش قائل هستند ، تأثیرات اجتماعی و محیطی کار و سهم آنها در ایجاد کیفیت بهتر زندگی. “

به طور کلی ، کارفرمایان و مدارس از اصطلاحات طراحی صنعتی و طراحی محصول بصورت متقابل استفاده می کنند. برای بدتر شدن وضعیت ، بسیاری از موقعیت های مهندسی به “طراحان” مراجعه می کنند و بیشتر نرم افزارها از “طراحان محصولات” برای توسعه محصولات نرم افزاری خود استفاده می کنند (اما یک طراح صنعتی را استخدام نمی کند).

 از نظر زبانی ، همه چیز آشفتگی است. در ابتدا ، اصطلاح طراح صنعتی از انقلاب صنعتی بیرون آمد تا آنها را در ایده های جدیدی در مورد صنعت قرار دهد. بعداً ، اصطلاح طراح محصولات آنها را از چگونگی ساخت آن دور کرد و به آنها اجازه داد که در مورد چگونگی ساخت آن و برای چه کسی تمرکز کنند

این حرفه، در پی انقلاب صنعتی در اروپا و بر اساس نیازهای متنوع مردم، توسط هنرمندان و پیشه‌وران با استفاده از روش‌های دستی و نه ماشینی و در مقیاس محدود ساخته می‌شدند. با ظهور ماشین و پدید آمدن روش‌های تولید ماشینی، چهره مصنوعات دچار دگرگونی شد و مصنوعات دست‌ساز، آرام آرام جای خود را به مصنوعات زمختی می‌دادند که هیچ خبری از هنر هنرمند در آن‌ها یافت نمی‌شد.

همگی بدون توجه به زیبایی پیکره و صرفاً در جهت برآورده کردن نیازهای عملکردی طراحی و ساخته می‌شدند. در چنین وضعی بود که هنرمندان دست‌ساز با اعتراض به چنین نابسامانی خواستار طرد ماشین و فرزندان آن و بازگشت به اوضاع پیشین شدند. جنبش هنر و پیشه که سردمدار آن ویلیام موریس بود، در همین راستا شکل گرفت..

در رشته‌ طراحی‌ صنعتی‌، خلاقیت‌ حرف‌ اول‌ را می‌زند و دانشجوی‌ این‌ رشته‌ باید توانایی‌ نوآوری‌ و تفکر خلاق‌ را داشته‌ باشد؛ یعنی‌ هم‌ هنر و هم‌ صنعت‌ را درک‌ کرده‌ و هم‌ قدرت‌ مدیریت‌ داشته‌ باشد و علاوه‌ بر موارد فوق‌ تا حدودی‌ با مباحث‌ کاربردی‌ علوم‌ پایه‌ مثل‌ فیزیک‌، شیمی‌، هندسه‌ و زیست‌شناسی‌ آشنا باشد.

دانشجوی‌ این‌ رشته‌ باید نگاه‌ خود را به‌ اطراف‌ و اشیاء دقیق‌تر کند‌ و پیوسته‌ نیازهای‌ فردی‌ و اجتماعی‌ افراد را در ذهن‌ خود مرور نماید. او باید به‌ راحتی‌ با محیط‌های‌ کاری‌ ارتباط‌ برقرار کرده‌ و تجارب‌ خود را از نظر فنی‌ گسترش‌ دهد به‌ گونه‌ای‌ که‌ بتواند عملکرد طرح‌ خود را کاملاً توجیه‌ نماید و تمامی‌ مراحل‌ اجرایی‌ آن‌ را زیر نظر داشته‌ باشد.

طراحی صنعتی در ایران

اگرچه فرایند طراحی ممکن است “خلاق” تلقی شود ، بسیاری از فرایندهای تحلیلی نیز صورت می گیرد. در حقیقت ، بسیاری از طراحان صنعتی اغلب در فرایند خلاقانه خود از روش های مختلف طراحی استفاده می کنند. برخی از فرایندهایی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند

عبارتند از: تحقیق کاربر ، طراحی ، تحقیق درباره مقایسه محصول ، ساخت مدل ، نمونه سازی و آزمایش.

 این فرایندها به بهترین وجه توسط طراحان صنعتی و یا سایر اعضای تیم تعریف می شوند.

 طراحان صنعتی اغلب از نرم افزارهای سه بعدی ، طراحی صنعتی رایانه ای و برنامه های CAD استفاده می کنند تا از مفهوم به تولید دیگر منتقل شوند. آنها همچنین ممکن است ابتدا یک نمونه اولیه بسازند و سپس از CT اسکن صنعتی برای آزمایش نقایص داخلی و تولید یک مدل CAD استفاده کنند. از این رو فرآیند تولید ممکن است اصلاح شود تا محصول بهبود یابد.

متأسفانه‌ در کشور ما تکنولوژی‌ تولید پایین‌ است‌ و ما تولیدات‌ محدودی‌ داریم‌ و ۹۹% همین‌ تولیدات‌ محدود نیز کپی‌ از تولیدات‌ خارجی‌ است‌؛ یعنی‌ کارخانه‌دارها برای‌ طرح‌ جدید سرمایه‌گذاری‌ نمی‌کنند. برای‌ همین‌ فرصت‌های‌ شغلی‌ طراحان‌ صنعتی‌ بسیار محدود است‌.

از سوی‌ دیگر در کشور ما ارتباط‌ نزدیکی‌ بین‌ صنعت‌ و دانشگاه‌ وجود ندارد و به‌ همین‌ خاطر صاحبان‌ صنایع‌ این‌ رشته‌ را نمی‌شناسند و حتی‌ در بسیاری‌ از کارخانه‌ها یک‌ مهندس‌ مکانیک‌، کار طراح‌ صنعتی‌ را انجام‌ می‌دهد؛ یعنی‌ هم‌ طرح‌ یک‌ محصول‌ و هم‌ تولید آن‌ برعهده‌ مهندس‌ مکانیک‌ است.

بنابراین‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ هنوز حضور فعالی‌ در صنعت‌ ندارند و تنها در بحث‌ مبلمان‌ شهری‌، صنعت‌ راه‌آهن‌ و تا حدودی‌ لوازم‌ خانگی‌ و صنعت‌ خودروسازی‌ فعالیت‌ می‌کنند.

يک طراح براي ارائه­ ي محصولي بي عيب و نقص، نياز به قوه­ي تخيل، صبر و حوصله­ي بالا، دستان چالاک و چشمان تيزبين و حس مردم گرايانه­ دارد که علاوه بر اين­ها، اطلاعات پايه­ ي رياضي و هنر و همچنين شناخت مواد گوناگون همچون پلاستيک­ها، فلزات، شيشه، چوب، سراميک و انواع چسب­ها مي­تواند در بهبود شرايط و محصولات ايفاي نقش کند. آينده­ ي کاري يک طراح صنعتي ارتباط تنگاتنگي با تخصص­ هايي همچون مهندسين مکانيک، صنايع، کامپيوتر و همچنين نقشه کش صنعتي، گرافيست، مدير فروش و بازاريابي و … دارد که بسته به کالايي که قرار است توليد شود امکان کم شدن و يا اضافه شدن به اين تخصص­ها وجود دارد.

مي­توان گفت هر جا که به بهبود شرايط توليد و ايجاد طرح هاي نوين جهت آسايش مشتري و جذب آن مي­ انديشند، وجود يک طراح صنعتي ماهر و توانا ضروري است.
اگر علاقه­ منديد در آينده، در اين وادي مشغول به کار شويد، از هم اکنون بايستي سه مقوله را سرلوحه­ ي خود قرار دهيد: خوب ديدن، خوب انديشيدن و خوب طراحي کردن.

اين رشته جزء رشته­ هاي هنري بوده و در دانشگاه­ هاي معتبري در ايران تا مقطع کارشناسي ارشد و در خارج از کشور تا مقطع دکتري تدريس مي­شود.
در زير چند عنوان درسي که در زير شاخه­ي دروس کارشناسي اين رشته تدريس مي­شود را ملاحظه مي­کنيد:

– مباني هنرهاي تجسمي
– کارگاه طراحي
– مدلسازي دستي
– عکاسي
– حجم سازي
– هندسه
– رياضي
– فيزيک
– ارگونومي
– نقشه کشي صنعتي
– طراحي فني
– مدلسازي کامپيوتري
– تاريخ طراحي صنعتي
– اقتصاد
– جامعه شناسي
– مواد و روش­هاي ساخت
– بسته بندي
– محيط زيست
– مبلمان
– بيونيک
– و …

درس‌های‌ این‌ رشته‌

در طول‌ تحصیلآت آشنایی‌ با هنر در تاریخ‌ ، مواد و روش‌های‌ ساخت‌، کارگاه‌ طراحی‌ پایه‌، مبانی‌ هنرهای‌ تجسمی‌، عکاسی‌ پایه‌، ریاضی‌ کاربردی‌، نقشه‌کشی‌ صنعتی‌، هندسه‌، فیزیک، شیمی‌ کاربردی‌، تاریخ‌ طراحی‌ صنعتی‌، مهندسی‌ عوامل‌ انسانی‌، حجم‌سازی‌، کارگاه‌ طراحی‌ صنعتی‌، فرم‌ و فضا، مدل‌سازی‌، هنر و تمدن‌ اسلامی‌، طراحی‌ فنی‌، طراحی‌ به‌ کمک‌ کامپیوتر، ارزیابی‌ تولیدات‌ صنعتی‌، پروژه‌ طراحی‌ صنعتی‌ (پروژه‌ طراحی‌ صنعتی‌ در هر ترم‌ به‌ یک‌ مسئله‌ خاص‌ مثل‌ بسته‌بندی‌، طراحی‌ صنعتی‌ در حال‌ و آینده‌، مبلمان‌ یا بیونیک‌ می‌پردازد)، اقتصاد و مدیریت‌ تولیدات‌ صنعتی‌، جامعه‌شناسی‌ صنعتی‌ ، پروژه‌ نهایی‌.

انواع زمینه های کاربرد طراحی کامپیوتری محصول عبارتند از:

  • طراحی کامپیوتری لوازم خانگی
  • طراحی کامپیوتری مبلمان خانگی؛ اداری و تجاری
  • طراحی کامپیوتری لوازم صوتی و تصویری
  • طراحی کامپیوتری کامپیوتر و ماشین های اداری
  • طراحی کامپیوتری اسباب بازی و لوازم ورزشی
  • طراحی کامپیوتری طلا؛ جواهر و ساعت

عدادی از طراحان صنعتی چنان تأثیر چشمگیری بر فرهنگ و زندگی روزمره گذاشته اند که کار آنها توسط مورخان علوم اجتماعی مستند شده است. آلوار آلتو ، به عنوان معمار مشهور ، همچنین تعداد قابل توجهی از وسایل خانگی مانند صندلی ها ، مدفوع ، لامپ ها ، یک چای و سبد گلدان ها را طراحی کرد. ریموند لووی یک طراح پرکار آمریکایی بود که مسئولیت آرم شرکت های Royal Dutch Shell ، لوگوی اصلی BP (استفاده از آن تا سال 2000) ، لوکوموتیو بخار PRR S1 ، Studebaker Starlight (شامل Bulletnose بعد) و همچنین Schick Electric بود. تیغ ، الکترولوکسیخچال و فریزر ، رادیو های موج کوتاه ، اجاق های فرانسوی Le Creuset ، و مبلمان کاملی از مبلمان مدرن ، در بین بسیاری موارد دیگر.

ریچارد اچ تیگ که بیشتر دوران کار خود را با شرکت آمریکایی موتور گذراند ، منشأ مفهوم استفاده از تابلوهای بدنه قابل تعویض است تا بتواند با استفاده از همان تمبرهای مختلف ، آرایه وسیعی از وسایل نقلیه مختلف ایجاد کند. وی مسئولیت چنین طراحی های منحصر به فرد اتومبیل مانند Pacer ، Gremlin ، Matador Coupe ، Jeep Cherokee و فضای داخلی Eagle Premier را به عهده داشت .

بروکس استیونز میلواکی بیشتر به خاطر اتومبیل های Milwaukee Road Skytop Lounge و طراحی های اسکار مایر وینرموبل معروف بود .

ویکتور شراینگوست دوچرخه های ساخته شده توسط دوچرخه های موری را برای موری و سیرز ، روبوک و شرکت طراحی کرد. او به همراه مهندس ری اسپیلر اولین کامیون را با پیکربندی موتور بیش از حد کابین طراحی کرد ، طرحی که تا امروز استفاده شده است. شركنگوست همچنین مكتب طراحی صنعتی موسسه هنر كولوند را تأسیس كرد.

اسکار بارناک مهندس نوری آلمانی ، مکانیک دقیق ، طراح صنعتی و پدر عکاسی 35 میلیمتری بود. او توسعه لایکا ، که مشخصه برای عکاسی به مدت 50 سال تبدیل شد، و یک علامت آب بالا برای طراحی مکانیکی و نوری باقی می ماند نیازمند منبع ] .

چارلز و ری ایمز به دلیل طراحی مبلمان پیشگامانه از جمله Eames Lounge Chamber Wood و Eames Lounge صندلی مشهور بودند . سایر طراحان تأثیرگذار شامل هنری دریفوس ، الیوت نویز ، جان واسوس و راسل رایت بودند .

دیتر رامز یک طراح صنعتی آلمانی است که از نزدیک با شرکت کالاهای مصرفی براون و مکتب کاربردی طراحی صنعتی در ارتباط است.

بسیاری از محصولات اخیر اپل توسط سر جاناتان ایو طراحی شده اند .

طراحی محصول به معنای چیزهای مختلف برای افراد مختلف است و کل فرایند می تواند از محصول به محصول دیگر متفاوت باشد. در اصل ، طراحی محصول تمام کارهایی است که بین ایده اولیه یک محصول انجام می شود تا جایی که مشتریان محصول را در دست خود دارند (یا بعضی اوقات حتی بیشتر از آن)

یک طراحی صنعتی می تواند بخشی از طراحی محصول باشد. در واقع ، این می تواند طراحی محصول همه به تنهایی باشد. اما طراحی صنعتی به طور کلی فقط مربوط به محصولات صنعتی است. بنابراین ، در حالی که یک طراح مد یا توسعه دهنده نرم افزار از طراحی محصول برای توسعه مفاهیم خود استفاده می کند ، یک طراح صنعتی تنها در مواقعی که محصول نهایی برای ساختن یا تولید چیزی از نوع خود باشد.

طراحی محصول

این صنعت به همین دلیل است که مردم جهان توسعه یافته استاندارد زندگی خود را امروز انجام می دهند. قبل از صنعت ، همه چیز منحصر به فرد بود

جسم دست ساز پس از آن ایجاد تولید انبوه ، که به گروهی از مردم ، که اغلب به وسیله ماشین آلات کمک می کردند ، ایجاد مقادیر زیادی اشیاء یکسان ، از لباس گرفته تا اتومبیل ، به وجود آمد.

مطمئناً ، هیچ یک از اینها نمی تواند اتفاق بیفتد که مهندسین بتوانند روند تولید انبوه را ساده سازی و بهینه سازی کنند – طراحان صنعتی نیروی پشتیبان انقلاب صنعتی بودند. این طراحان بیش از فقط مهندسان بودند ، همچنین هنرمندانی بودند که نه تنها برای ارزان کردن اجناس بسیار خوب بلکه برای ساختن این کالاهای زیبا از نظر زیباییشناختی راهی پیدا کردند تا مردم بخواهند آنها را بخرند.

طراحان صنعتی کالای مفیدی را تهیه می کنند که یک نیاز را در بر داشته باشد و آن را حتی مفیدتر یا زیباتر جلوه دهد. آنها كسانی هستند كه مدلهای جدیدی از ماشین را ایجاد می كنند یا ارگونومیك صندلی یا كیبورد رایانه را بهبود می بخشند. آنها تمام راحتی های مدرن ما را تازه و جدید نگه می دارند و با گذشت زمان ، آنها را راحت تر می کنند.

محصول

طراحی محصول شامل همه چیزهایی است که یک محصول است ، از جمله مواردی که تحت پوشش طراحی صنعتی قرار دارد. در حالی که این امر به یک طراح صنعتی کمک می کند تا یک مهندس در زمینه خود باشد ، اما برای طراح لباس یا شخص دیگری که محصولات غذایی یا ظروف مخصوص تولید ظروف را توسعه می دهد ، چنین الزامی وجود ندارد. امروزه طراحان محصول نیز درگیر ساخت محصولاتی هستند که خروجی ملموس ندارند ، یعنی محصولات دیجیتالی مانند نرم افزار.

سردرگمی بین طراحی محصول و طراحی صنعتی تمایل دارد که در مکانهایی که آنها با هم همپوشانی دارند به وجود آید. شخصی که در ساخت یا تغییر هواپیما کار می کند ، مشغول طراحی محصول و احتمالاً در طراحی صنعتی نیز هست. غالباً بین این دو تفاوت قائل نیست.

طراحان محصولات عموما برای تولید بسیاری از کالاهای روزمره که هر روز از آنها استفاده می کنیم کار می کنند ، اما آن دسته از کالاهای تخصصی مانند اتومبیل ، رایانه و بسیاری از وسایلی که از آنها لذت می بریم ، اغلب دست یک طراح صنعتی در آنجا داشتند ، حداقل برای بخشی از روند.

تفاوت؟

صادقانه بگویم ، تفاوت ها تفاوت زیادی ایجاد نمی کنند ، زیرا هر دو نوع طراحی دارای یک هدف هستند – ایجاد یا پالایش یک محصول. کلمات به کار رفته: “محصول” ، “صنعتی” و “طراحی” ، همه اینها اصطلاحات گسترده ای دارند که حداقل بیان آنها برای تعاریف آسان دشوار است.

طراحی محصول دقیقاً همانطور که به نظر می رسد – طراحی محصولی است که به فروش می رسد ، هرچه ممکن باشد آن محصول باشد. اینگونه است که ما چیزهای جدید یا نسخه های جدیدی از چیزهایی را که قبلاً از آنها استفاده می کنیم دریافت می کنیم. طراحی صنعتی دقیقاً یکسان است ، اما بیشتر مربوط به مواردی است که دارای ارزش عملکردی هستند ، به ویژه مواردی که برای تولید صنعتی به آن نیاز دارند ، مانند وسایل نقلیه ، ساختمانها و غیره. مواردی که از طریق طراحی صنعتی تولید می شوند لزوماً برای تنها سود کاربر طراحی نشده اند – اهداف طراحی آنها ممکن است کار را برای تولید کننده نیز آسانتر کند.

طراحی صنعتی و طراحی محصول ، استفاده از یک اصطلاح به جای دیگری قطعاً منجر به سردرگمی برخی می شود. زمینه طراحی محصول و طراحی صنعتی با هم همپوشانی دارند و گاهی تمایز بین این دو چندان مشخص نیست. اما امیدوارم که این مقاله باعث سردرگمی شود ، اگر فراموش نکنید که کف زدن را فراموش نکنید. زیرا این به من انگیزه می دهد که بیشتر # دانش_عملی بنویسم