عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی به عکاسی گفته می شود که مسئولیت آن به نمایش در آوردن دقیق و حرفه ای و با کیفیت یک محصول یا جزئیات آن محصول می باشد.در این شاخه عکاس سعی میکند با استفاده از تمام تجهیزات و امکاناتی که در اختیار دارد بهترین عکس با بهترین کیفیت را ثبت کند که در ان تمام جزئیات و اجزای عکس به نمایش در بیاید.به عبارت دیگر این نوع تصویربرداری به شما کمک می کند تا محصول با جزئیات و کیفیت بالاتر به نمایش گذاشته شود.عکاسی دارای شاخه های مختلفی مانند:عکاسی طبیعت,عکاسی مدلینگ,عکاسی معماری,عکاسی خبری,عکاسی تبلیغاتی و…می باشد که عکاسی صنعتی یکی از شاخه های پرکاربرد آن می باشد.

بعضی عکاسان صنعتی محصولات را با استفاده از ایده های خاصی عکاسی می کنند به نوعی این هنرمندان سعی دارند تا جزئیات عکس ها و محصولات را بیشتر کنند تا از ساده بودن تصاویر کم کنند تا تصویر و محصول جذاب تر و بهتر به نمایش در بیاید .نمونه هایی که می شود به آنها اشاره کرد عکاسی مواد غذایی و جواهرات است عکاس سعی می کند با استفاده از تمام امکانات و اجزائی که در اختیار دارد دور محصول را دیزاین کند تا محصول جذابتر و زیباتر جلوه کند.

در عکاسی صنعتی محصولات مشخص هستند و ما بر اساس محصولاتی که به ما ارائه می شود عکاسی را انجام می دهیم .یکی از عوامل مهم در تصویر که بسیار در حرفه ای شدن آن به عکاس کمک می کند نوردهی و یا نورپردازی اصولی است عامل دوم کادربندی مناسب بر اساس محصولات است که این دو عامل بسیارعوامل موثری در تعیین یک تصویر زیبا از محصول هستند.

این نوع از تصویر دارای یک هدف خاص است و آن  انتقال مفهوم تصاویر محصول و تصویر خط تولید و…با کیفیت بالاتر و جلوه زیباتر به بیننده است.میدان عمل عکاسی صنعتی بسیار گسترده و وسیع است زیرا تنوع محصولات در کشور های مختلف بسیار زیاد است و محصولات و کالاهای زیادی را در بر می گیرد.

تصاویری که در عکاسی صنعتی به صورت ساده تر تهیه می شوند سعی دارند محصول را مورد هدف قرار دهند و بیننده مستقیم با محصول رو به رو شود.ولی عکس هایی که دارای جزئیات خاصی هستند عکاس سعی دارد به عکس ها جلوه بیشتری دهد تا بیننده به نوعی جذب عکس و محصول شود.

تصاویر به عنوان یک عنصر اصلی و مهم در شاخه گرافیک هستند.به نوعی عکس های صنعتی که به صورت حرفه ای از محصولات توسط هنرمندان تهیه می شوند می توانند در طراحی گرافیک آن محصول نیز نقش داشته باشند,یعنی طراح با استفاده از آن تصاویر دیزاین حرفه ای تر و بهتری در قسمت های مختلف انجام می دهد

عکاسی صنعتی دارای شاخه ها و قسمت های مختلفی است که میتوان به هفت قسمت زیر اشاره کرد

عکاسی محصولات:

در این نوع, محصولات یک کالا و محصول مورد نظر از تولید کننده به عکاس ارائه می شود و عکاس سعی می کند آن محصول را با استفاده بهترین نور پردازی و چارچوب بندی با بهترین کیفیت به تولید کننده ارائه دهد

2.عکاسی خط تولید:همانطور که از اسمش پیداس تهیه تصویر از خط تولید و خط مونتاژ یک کارخانه و محصول خاص است که از بخش تولید شروع می شود و به بخش مونتاژ و بسته بندی ختم می شود

3.عکاسی جواهرات:در این نوع از دوربین ها و لنز های خاصی همچون لنز ماکرو استفاده می شود تا جزئیات ریز محصول به خوبی به نمایش گذاشته شود.

4.عکاسی رستوران:در عین حال که ساده است پیچیده نیز هست یعنی باید با استفاده از نکات و تکنیک های خاصی محیط رستوران را همراه با غذاهای آن با بهترین کیفیت به نمایش بگذاریم.

5.عکاسی مواد غذایی: عکاس باید محصولات را طوری عکاسی کند که بیننده را سر ذوق آورد و بیننده را جذب محصول کند

6.عکاسی ساختمان:همانطور که از اسمش پیداس  عکاسی از ساختمان و جایی مشخص است و عکاس از نمایی خاص از ساختمان و جزئیات درون آن تصویر تهیه می کند.

7.عکاسی کارخانه:معمولا بسیار دشوارتر هستند.زیرا کارخانه ها دارای محیط های بسیار بزرگ و خط تولید های بسیار زیادی هستند که عکاس باید از تمام قسمت های کارخانه عکس تهیه کند.

عکاسی تبلیغاتی چیست؟

عکاسی تبلیغاتی شاخه بسیار جذابی از عکاسی به شمار می آید.و همانطور که از اسمش پیداس هدف آن تبلیغات است .این نوع در قسمت های مختلفی مانند بروشورهای تبلیغاتی, کاتالوگ ها,سایت ها و…مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از نکات مهم در عکاسی تبلیغاتی داشتن ایده و خلاقیت است .یعنی وقتی محصولی از تولید کننده به عکاس ارائه می شود او باید با بهترین تکنیک آن تصویر را عکاسی کند تا بتواند بیننده را جذب و فروش محصول را بالا ببرد. عکاسی تبلیغاتی فقط معرفی یک محصول و کالا نیست بلکه سعی می کند کاری کند بیننده را جذب کالا و محصول کند . عکاسی تبیلغاتی در واقع بالا بردن فروش یک محصول و معرفی آن به مردم با کیفیت بالا است .کاتالوگ ها و بروشورهایی که توسط کارفرما به مشتریان ارائه می شود باید دارای جذابیت خاصی باشند که یکی از معیار های مهم داشتن یک بروشور و کاتالوگ خوب داشتن عکس های حرفه ای و جذاب است.کاتالوگ هایی که دارای عکس های تبلیغاتی گوناگونی هستند در جذب مشتریان بسیار موثر هستند.تولید کننده با استفاده از کاتالوگ می تواند تمام محصولات خود را با جزئیات به مشتری ارائه دهد و مشتری نیز می تواند با دقت و جزئیات بیشتری محصولات را مشاهده نماید.

امروزه در این نوع عکاسی از مدلسازی نیز استفاده می شود.در مدلسازی محصولات طراح مدلساز مشابه آن محصول را با کیفیت بالا به صورت سه بعدی طراحی می کند و حتی کارفرما میتواند آن محصول را به صورت 360درجه نیز به مشتریان خود ارائه دهد تا مشتریان از زاویه های مختلف آن محصول را مشاهده نمایند

عکاسی صنعتی تبیلغاتی با تلفیق هم یک عکس حرفه ای و زیبا را از یک محصول ارائه می دهند که بیننده از طریق مشاهده آن می تواند انتخاب بهتری داشته باشد.

0/5 (0 Reviews)

  • Instagram
  • Telegram
  • Whatsapp
  • Facebook

0/5 (0 Reviews)