Stationery

طراحی ست اداری

طراحی ست اداری پاکت نامه,سربرگ و کارت ویزیت را در برمی گیرد که که توسط طراحان گرافیکی ایده پردازی و طراحی می شود,به طور کلی به این مجموعه اوراق اداری نیز گفته می شود.

معمولا در ست اداری موارد دیگری همچون طراحی فاکتور,طراحی دفترچه یاداشت ,طراحی لیبل و کارت های پرسنلی و…نیز به درخواست کارفرما اضافه می شود.

اوراق یک سازمان بیانگر هویت و ماهیت آن سازمان است از این رو بیشتر سازمان ها و ارگان ها به دنبال ست اداری حرفه ای و مناسب برای سازمان خود هستند.

یکی از موارد مهم در طراحی ست اداری استفاده درست از لوگو سازمان مورد نظر در طراحی آن است طراح باید به گونه ای لوگو را در ست اداری جایگزین کند که هم زیبا جلوه کندو هم رنگ سازمانی سازمان حفظ شود یعنی دو قسمتی که مکمل هم هستند تا ست اداری را کامل کنند.

در طراحی ست اداری باید یک هماهنگی رنگی نیز وجود داشته باشد

رنگ سازمانی هر شرکت نیز درآن کنجانده شود و براساس آن طراحی ست اداری شکل بگیرد.

علاوه بر رنگ, لوگو سازمان نیز می تواند نقش مهمی در طراحی ست اداری داشته طراح می تواند با استفاده از گنجاندن لوگو و زیبا سازی مخاطبین را بیشتر با لوگو سازمان درگیر سازد تا آن لوگو در ذهن مخاطب ماندگار شود .

اصول طراحی ست اداری

در این نوع طراحی بهتر است از رنگ سازمانی استفاده نمایید.

از شعار های خود در ست اداری خود استفاده نمایید.

شعار ها را در اقلامی قرار دهید که بیشتر در معرض دید هستند

 • تقویم
 • یادداشت
 • تبلیغاتی
 •  هدایای تبلیغاتی(مثل خودکار، فلش، هارد اکسترنال و …)

شما می توانید به صورت پنهان در شعار خود اهداف یا شرح خدمات را بکار ببرید.

برای اقلام پرمصرف که دور ریز بالایی دارند مثل کاغذ یادداشت از کاغذ های معمولی استفاده کنید تا علاوه بر کم کردن هزینه ها از اسراف کردن نیز جلوگیری شود.

متون و محتوای خود را با ترتیب و منظم در ست اداری خود درج کنید.

به عنوان مثال در طراحی سربرگ بهتر است

آدرس و شماره تماس خود را در پایین سربرگ قرار دهید و تاریخ و لوگو را در قسمت بالا درج کنید.

قبل از اینکه طراحی ست اداری را به اتمام برسانید به سایز و ابعاد ست اداری توجه نمایید.

به اندازه عرض سربرگ توجه کنید که پس از چاپ به راحتی در داخل پاکت نامه قرار گیرد یا برای دیگر اقلام ست اداری اندازه ای متناسب با پوشه یا فولدر اداری باشد.

اگر استفاده از محتوای شلوغ شما را دچار سردرگمی می کند بهتر است از سادگی و خلاقیت طراح ست اداری استفاده نمایید.

ست های اداری شامل موارد زیر می باشد:

سربرگ

سربرگ برگه ای است که برای نگارش نامه های رسمی مورد استفاده قرار می گیرد.

شخص حقیقی و یا حقوقی با نوشتن متن مورد نظر بر روی سربرگ خاص خود ضمن هویت بخشی بصری به مکاتبات به گونه ای اعتبار و اصالت متن را نیز به خواننده آن منتقل میکند .

بنابراین میتوان گفت که تمام اشخاص حقوقی واجد شرایط مانند پزشکان،مهندسان و… شایسته است برای تهیه سربرگ به عنوان ابزاری ضروری اقدام کنند.

سربرگ ها از آنجاکه دارای نشان رسمی موسسه یا شرکت مربوطه هستند، جزو اوراق رسمی و مهم به حساب می آیند و باید مراقب باشید که این اوراق به دست شخصی که از آن بتواند سوء استفاده نماید، نیفتد.

معمولا در طراحی سربرگ ها

 • نام
 • لوگو
 • شماره تلفن
 • آدرس

استفاده می شود, یکی از قسمت های مهم در طراحی سربرگ ها گنجاندن شماره و تاریخ پیوست در آن است که در تمام سر برگ ها باید استفاده شود که جایگزینی آنها نیز به عهده طراح می باشد.

معمولا در چیدمان سربرگ ها لوگو در قسمت بالایی سمت راست آن قرار می گیرد

تاریخ و پیوست نیز در قسمت بالایی سمت چپ ,در قسمت وسط معمولا جای خالی و نمایش کم رنگ رنگ سازمانی و در پایین سربرگ نیز شماره,آدرس,ایمیل,سایت شرکت قرار می گیرد.

این چیدمان ثابت نیست و طراح می تواند با استفاده از ساختار شکنی ست اداری را به نوع های مختلف دیگر نیز طراحی کند.همچنین رعایت فاصله های چاپی نیز در طراحی ست اداری ضروری است .

کارت ویزیت

کارت ویزیت چیست؟

ساده ترین تعریف کارت ویزیت “کارتی که معرف شماست و مطالبی که در آن درج شده می تواند بیانگر فعالیت شما باشد.

معمولا کارت ویزیت نقش یک بنر تبلیغاتی کوچک را بازی می کند که اطلاعات فرد و خدماتی که شخص می تواند ارائه دهد در آن قرار می گیرد.کارت ویزیت به طور غیر مستقیم بخشی از کار تبلیغات و بازاریابی فرد را بر عهده می گیرد و ساده ترین و ارزانترین روش برای معرفی یک شخص است.

کارت ویزیت در دوران قدیم به صورت دیگری بود , شاهزادگات و اشرافزادگان برای ملاقات با اشخاص دیگر از پوست,کاغذ و چیزی از این قبیل برای شخص مقابل می فرستادند تا خود را به آنها معرفی کنند.به نوعی درباره خود توضیحاتی بیان می کردند تا ملاقات کننده اطلاعاتی درباره شخص مقابل داشته باشد.

با گذشت زمان کارت ویزیت جای خود را در میان تجار و بازرگانان باز کرد و یکی از روش های عمده ارتباط بین دو شخص معرفی خود توسط کارت ویزیت بود.

اهمیت کارت ویزیت

بعضی افراد در مهترین ملاقات های تجاری  نیز برای خود ارزش قائل نبوده و از کاغذو ورق برای ارتباط بین دو طرف استفاده می کنند.استفاده از کاغذ و ورق می تواند پرستیژ کاری یک مجموعه را زیر سوال ببرد ,مجموعه های بزرگی که به حوزه بازاریابی و تبلیغات هیچ گونه توجهی ندارد معمولا بعد از مدتی دچار تعدیل مشتری می شوند زیرا هیچ گونه اهمیتی به بازاریابی و تبلیغات نمی دهند.ارائه کارت ویزیت در پایان یک جلسه کاری می تواند نشان دهنده اهمیت دادن به مشتریان خود باشد.

قسمت های مختلف کارت ویزیت چیست؟

طراحی

یکی از مهترین قسمت های کارت ویزیت طراحی آن است.

طراحی که کارت ویزیت را طراحی می کند باید دارای ذهنی باز و خلاق باشد تا بتواند بر اساس خواسته های کارفرما کارت را به بهترین حالت ممکن طراحی کند.معمولا در طراحی کارفرماها ذهنیت خود را به طراح انتقال می دهند و طراح بر اساس ذهنیت کارفرما کارت را ایده پردازی و طراحی می کند.

تصاویر ,فونت ها, رنگ,لوگو مهترین قسمت های یکی طراحی را شامل می شوند:

تصاویری که یک طراح برای طراحی یک کارت ویزیت ایده پردازی و طراحی می کند بسیار مهم و اساسی است یعنی تصویر باید طوری باشد که بیننده به راحتی ان را درک و تجزیه تحلیل کند.(تصاویر گنگ و مبهم می تواند طراح راذهن بیننده را گمراه کند)

فونت ها معمولا قسمت مهم طراحی را تشکیل می دهند.فونتی که روی کارت استفاده می شود باید خوانا باشد و هر میزان که کوچک هم شود نباید از خوانایی آن کاسته شود .به نوعی باید طوری باشد که وقتی کارت در سایز کوچک درآمد بیننده به راحتی بتواند آن را بخواند.(استفاده از فونت های نامناسب باعث کلافه شدن بیننده در هنگام خواندن آن می شود)

رنگ ها مهترین قسمت یک کارت ویزیت را شکل می دهند.استفاده از رنگ های مختلف در طراحی می تواند در چاپ مشکل پیش آورد.رنگ هایی که برای طراحی کارت از آن استفاده می کنیم باید مخصوص چاپ باشد زیرا دستگاه چاپ هر رنگی را نمی تواند مثل آن در آورد.

نمونه کارت ویزیت

معمولا نمونه کارت ویزیت هایی که در بازار ارائه می شود از قبل طراحی شده اند و دارای طراحی سریع و مبتدی تری هستند که بیشتر برای انتخاب سریع و جایگزین کردن متن به جای آن استفاده می شوند.

نمونه کارت ویزیت در ابعاد های گوناگون کار را برای مشتری آسان می کند تا مشتری با انتخاب های گسترده تری روبرو باشد و هر طرحی که مد نظر او بود انتخاب می کند و متن های خود را جایگزین آن می کند.امروزه چاپخانه ها و شرکت هایی که به صورت بازاری مشغول به کار هستند دارای نمونه کارت ویزیت های گوناگونی هستند تا در سریعترین زمان ممکن طرح را به مشتری ارائه دهند .

از معایب نمونه کارت ویزیت آماده این است که از یک طرح هزاران نفر دیگر نیز می توانند استفاده کنند زیرا طرح به صورت عمومی در اختیار مشتری قرار میگیرد و هر کدام که مد نظر او بود می تواند انتخاب کند ولی در طراحی اختصاصی کارت ویزیت به این گونه نیست ,طراح به صورت اختصاصی و براساس ذهنیتی مشخص بهترین طراحی را انجام می دهد و بعد از مشورت با کارفرما کار را به اتمام می رساند.

طراحی کارت ویزیت آنلاین

امروزه با گسترش فضای مجازی هر روزه افراد بیشتری به این فضا اضافه می شوند و از آن استفاده می کنند.کارت ویزیت های آنلاین بهترین روش برای جذب مشتری و مخاطب است.با گسترش روز افزون فضای مجازی ملاقات حضوری جای خود را به ملاقات تصویری مجازی داده است و مخاطبان در فضای مجازی بیشتر با هم در ارتباط هستند و در هر زمانی که بخواهند می توانند با هم به صورت تصویری صحبت کنند .کارت ویزت های آنلاین که دارای ایده پردازی خاصی نیز هستند میتوانند مخاطبان بیشتری جذب کنند .

یکی از مزیت های استفاده از کارت ویزیت های آنلاین این است که دیگر از کاغذ استفاده نمی شود در نتیجه یک درخت کمتر قطع می شود و دست طراح برای ایده پردازی های گوناگون نیز برای طراحی بازتر است وطراح می تواند با استفاده از خلاقیت خودش کارت ویزیت را در سایز های مختلف طراحی کند.

ویژگی های یک کارت ویزیت خوب چیست؟

برای اینکه یک کارت ویزیت متفاوت و جالب داشته باشید باید نکاتی را رعایت کنید

 1. قست رنگی متفاوت داشته باشد

کارت ویزیت باید خلاقانه طراحی شود و در عین حال که خلاقانه طراحی می شود رنگ آن متفاوت و جالب باشد یعنی رنگ بتواند بیننده را به خود جذب کند.روانشناسی رنگ در کارت ویزیت یکی از مهترین قسمت های طراحی آن به شمار می رود.

2.از کارت ویزیت با منحنی های مختلف استفاده کنید

همانطور که گفتیم معمولا در طراحی کارت ویزیت از فرمت مسطتیل استفاده می شود .طراح می تواند با استفاده از خلاقیت خودش فرمت کار را را تغییر دهد و کارت را به صورت مربع و منحنی و یا دور گرد و… در آورد تا کارت متفاوت باشد

3.کارت باید معرف باشد

تصاویر و آیکون هایی که در طراحی استفاده می شود باید به گونه ای باشد که معرف باشد و بیننده با اولین نگاه به آن توجه کند و به مقصود تصویر پی ببرد.

۴- جهت ها  را می توانید تغییر دهید:

تغییر دادن به جهات مختلف از جهت افقی به عمودی باعث می شود کارت شما برجسته تر و بزرگتر به نظر برسد، همچنین اضافه کردن یک الگو مناسب در حاشیه های کارت  می تواند یک کارت ساده را به کارت پیچیده و حرفه ای تبدیل کند.

۵-  با متن ها  بازی کنید و آن ها را تغییر دهید:

تایپوگرافی را می توان هم برای اطلاعات و هم برای تزیین بعضی از قسمت های طرح  کارت ویزیت به کار برد.یعنی بر اساس متن کارت تایپوگرافی را روی کارت اعمال کنیم تا کارت زیباتر به نظر برسد.

۶- اضافه کردن آیتم های گرافیکی:

المان های گرافیکی قابل تعویض و تغییر مرتبط با کسب و کار شما می تواند راه جالبی برای افزودن تغییر و تحول به کارت  ویزیت  شما است مانند المان تلفن که می تواند بیانگر تلفن باشد و یا المان لوکیشن که میتواند بیانگر آدرس باشد. به این ترتیب نه تنها کارت های منحصر به فردی خواهید داشت بلکه از آنجا که تصاویر مختلف روی آن ها به کار رفته است جذاب و جالب خواهند بود.

۷-جنس کارت ویزیت بسیار مهم است

انتخاب نوع کاغذ کارت ویزیت شما در طراحی آن بسیار مهم است. به عنوان مثال شما می خواهید کارت ویزیت با جنس کتان داشته باشید اما برای کارت خود از رنگ های تیره استفاده می کنید ، طرح چاپ شده شما به دلیل بافت دار بودن کاغذ کتان، جوهر را در خود جذب کرده و   کارت ویزیت شما  مات و کدر خواهد شد که علاوه بر پایین آمدن کیفیت کارت ویزیت،  فونت و طرح نیز  وضوح خود را در آن از دست خواهند داد.

یک تغییر ساده در شکل می تواند کارت شما را از هزاران کارت دیگر که در آنها از فرمت های معمول استفاده شده مجزا کند.

به عنوان مثال، با استفاده از تکسچرهای مختلف (مثل بافت چوبی) به کارت ویزیت ،حس ویژه ای به مخاطب منتقل می کنید. اما فراموش نکنید که این کار باید مرتبط به نوع حرفه و فعالیت شما باشد تا وظیفه و هدف  اصلی کارت ویزیت  به مخاطره نیافتد.

8-طراحی خلاقانه

تلاشتان را بکنید که یک کارت ویزیت متفاوت و خلاقانه ایده پردازی و طراحی کنید،سعی کنید با کارها و شعار های جالب و یا حتی قرار دادن عکس های خاص یک کار متفاوت را ارائه دهید. روانشناسی رنگ ها بسیار مهم می باشد و توجه کنید که رنگ متنتان جدااز رنگ پس زمینه باشد. . از رنگ های متنوعی استفاده کنید از عکس هایی استفاده کنید که احساسات افراد را تحریک کند و به انها انگیزه دهد. از کارت های رنگی و کارت هایی استفاده کنید که دارای طرح های غیر معمول و غیر عادی است، به این طریق طرح کارت در ذهن بیننده باقی مانده و دیرتر فراموش می شود

مزایای استفاده از کارت ویزیت چیست؟

این کارت سبک و کوچک است و به راحتی می توان آن را حمل کرد و در هر کجا که دوست داشت از آن استفاده کرد.این کارت به مشتریان شما می گوید شما که هستید و چه توانایی هایی دارید.

امروزه یکی از شیوه های مهم ارتباط بین دو فرد برای معرفی محصولات و اطلاعات تماس خود ارائه کارت ویزیت به شخص مقابل است . در کارت ویزیت شغل و مهارت های شخص توضیح داده شده است و شخص مقابل بر اساس نیازهای خود می تواند با شخص مقابل تماس بگیرد و نیازهای خود را بر اساس آن تامین می سازد. وقتی کارت ویزیت تان را به مشتریان خود می دهید از آنها نیز بخواهید کارت شان را در اختیار شما قرار دهند. با این روش می توانید با آنها در ارتباط باشید بنابراین مطمئن باشید کار و شغل خود را در سطح وسیعی گسترش داده اید.

کارت ویزیت بر چه اساسی طراحی می شود؟

معمولا در طراحی کارت ویزیت طراح بر اساس شغل مورد نظر طرح را ایده پردازی و طراحی می کند و اینکه تا چه حد کارت ویزیت می تواند خوب و حرفه ای باشد به طراح آن بر می گردد.

کارت ویزیت ها بر اساس شغل های گوناگون تغییر رنگ نیز می دهند. کارت ویزیت های شخصی معمولا خلوتر و ساده تر هستند و در آن نام نام خانوادگی توانایی ها و اطلاعات تماس آن درج شده است.بر خلاف کارت های شخصی که ساده تر هستند کارت های تجاری و بازرگانی و… شلوغ تر طراحی می شوند و طراح علاوه بر ایده پردازی و طراحی کارت باید ذهنیت سفارش دهنده کارت را نیز در نظر بگیرد که چه میزان مطلب باید در درون کارت جای داده شود و یا از چه رنگ ها و چه عکس هایی در کارت باید استفاده کرد.

کارت ویزیت دارای سایز مشخصی است ؟

کارت ویزت ها معمولا دارای سایز مشخصی نیستند و با پیشرفت علم و دنیای چاپ کارت ویزیت را می توان در سایز های مختلف طراحی کرد.

بیشتر کارت هایی که توسط طراحان گرافیکی طراحی می شود مستطیل است ولی امروزه کارت های مربع و دایره و…نیز به شدت طرفداران مختص به خود را دارند.

کارت ویزیت دارای چند نوع است؟

.کارت ویزیت دارای دو نوع مختلف است

.افست

سایز این کار به علت اینکه به صورت شیت عمومی و کنار هم چاپ می شود 4/8 در8/4 است و به علت رعایت کردن در هنگام برش خوری کارت ویزیت افست از هر طرف کار 3mm فاصله داده می شود تا پس از برش از بین نرود.

.دیجیتال

کارت های دیجیتال بدلیل اینکه دارای تعداد کمی هستند در کنار هم جا داده می شوند .12عدد در یک کاغذ آ4

سایز کارت ویزیت دیجیتال نیز با سایز کارت ویزیت افست متفاوت است در این کارت سایز 9در5 است و در این کارت نیز به دلیل رعایت مارجین برش 3mm فاصله برش در نظر گرفته می شود.

کارتی است که برای معرفی فرد و یا شرکت استفاده می شود در داخل کارت ویزیت اصلاعات کلی فعالیت بعلاوه شماره تماس وآدرس و.. قرار می گیرد.

کارت های ویزیت معمولا در ابعاد گوناگون طراحی می شوند و معمولا نوع ها و جنس های گوناگونی دارند.

کارت ویزیت به نوعی بیانگر رزومه کلی فرد یا شرکت در یک کارت کوچک است و در حقیقت کار بازاریابی و تبلیغات را برای فرد و شرکت انجام می دهد.

در طراحی کارت ویزیت رعایت سایز های چاپی ,رنگ و نوشتاربسیار مهم است,ولی به طور کلی در طراحی کارت ویزیت دست طراح برای مانور گرافیکی بیشتر است .

پاکت نامه

پاکت نامه برای مراسلات و قراردادن قراردادهای شرکت و … مواردی از این دست طراحی می شود.

ابعاد آن معمولا یا متناسب با کاغذ A4 است که دو تا، از طول، خورده باشد، یا متناسب با کاغذ A5 است که کاغذ ، تا نخورده در داخل آن قرار گیرند.

نوع اول آن برای قرار دادن نامه ها و مراسلات رسمی که در سربرگ شرکت یا کمپانی نگارش شده است، استفاده می شود و به آن پاکت ملخی گفته می شود.

ابعاد این پاکت ها به گونه ای است که در حالت بسته شدن پاکت، عرض آن برابر عرض کاغذ A4 است

طول آن برابر یک سوم طول  A4 (چون کاغذ از دو محل در طول تا می خورد و سپس در داخل پاکت قرار داده می شود) می باشد.

فاکتور

فاکتور برگه‌‌ی تجاری است که فروشنده مطابق خریدی که انجام گرفته برای خریدار صادر می‌کند.

در هر فاکتور مواردی همچون مشخصات فروشنده، مشخصات خریدار، تاریخ خرید، نوع کالا، قیمت برای هر واحد کالای خریداری شده، قیمت کل و….. درج می‌شود.

طراحی فاکتور هر سازمانی با سازمان دیگر فرق دارد چون هر سازمان بر اساس خواسته های خودش فاکتور را کم و زیاد می کند و فروش و ارائه هر کالا به مشتری نیز در هر سازمان متفاوت است

کارت پرسنلی

طراحی کارت های پرسنلی معمولا بر اساس یک چارچوب خاص است و معمولا عکس مشخصی از پرسنل در وسط کادر تعیین شده قرار می گیرد

کاغذ یاداشت

طراحی کاغذ یاداشت های معمولا ساده و دارای مشخصات خاصی است

پوشه

معمولا برای قراردادن ست اداری در داخل آن استفاده می شود

0/5 (0 Reviews)

 • Instagram
 • Telegram
 • Whatsapp
 • Facebook

0/5 (0 Reviews)